Osobné nástroje

Ako pomôcť
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / Ako pomôcť / Ohrozenie dážďovníkov a netopierov

Ohrozenie dážďovníkov a netopierov pri rekonštrukciách, zatepľovaní a údržbe budov

Prečo sú dážďovníky a netopiere v mestách ohrozené? Čo ničí ich hniezdiská a úkryty? Na tieto otázky nájdete odpoveď práve tu.

Zatepľovanie panelákov predstavuje vážnu hrozbu pre dážďovníky a netopiere nielen na Slovensku ale aj v celej Európe. Stavebné práce sa často robia v čase hniezdenia dážďovníkov alebo v období, kedy sa netopiere nachádzajú vo svojich úkrytoch. Ich hniezda a úkryty bývajú často zakryté zatepľovacou vrstvou alebo mriežkami a dážďovníky sa nemôžu starať sa o svoje znášky a mláďatá. Častokrát sú takto uväznené aj dospelé dážďovníky, ktoré potom hynú od hladu priamo na svojich hniezdach. Len za posledných desať rokov u nás klesla početnosť dážďovníkov o takmer 50-60%. Ak by mal tento trend pokračovať aj naďalej, tak už o niekoľko rokov budú naše mestá ochudobnené o jedného zo svojich typických živočíšnych obyvateľov. Ešte horšie sú na tom netopiere, ktoré sa ukrývajú v špárach a štrbinách medzi panelmi.  Pri zatepľovaní sú doslova uväznené v týchto svojich úkrytoch, kde potom pomaly a bolestne hynú od hladu alebo sa zadusia. Často sú takto zlikvidované celé kolónie o veľkosti niekoľko desiatok až stoviek kusov.

Zatepľovanie domov - vážna hrozba pre vtáky a netopiere v mestách

Rovnako ako dážďovníky sú ohrozené aj ďalšie druhy vtákov, ktoré hniezdia na domoch. Azda najznámejším príkladom sú belorítky, ktoré si často stavajú svoje hniezda v horných rohoch okien alebo pod strechou. Najmä v čase starostlivosti o mláďatá (teda v letnom období) je v týchto hniezdach skutočne živo a o prítomnosti mláďat svedčia okrem hlasného piskotu aj znečistené parapetné dosky a fasády domov. Pri zatepľovaní a rekonštrukcii domov sa len málokedy berie ohľad na tieto hniezda a mláďatá. Zvyčajne sú hniezda zhadzované zo stien aj spolu so znáškami vajec alebo dokonca aj s mláďatami, ktoré sa nedokážu zachrániť odletom z hniezda. Aj tie belorítky, ktoré dokázali prežiť rekonštrukciu domu, majú často problémy udržať sa na svojich tradičných hniezdiskách. Na omietky domov sa totiž často používajú také materiály a nátery, ktoré prirodzene odpudzujú vodu. Pre belorítky býva veľký problém postaviť si na takejto vynovenej fasáde bezpečné hniezdo, pretože tieto nové materiály majú zníženú priľnavosť a ich hniezdo postavené z blata sa na nich udrží oveľa ťažšie. Dokonca aj keď sa im podarí nové hniezdo postaviť, často sa stáva, že po vyliahnutí mláďat hniezdo neunesie ich váhu a spadne aj s mláďatami.

 

Mŕtvy dážďovník zamotaný do špagátu

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife