Osobné nástroje

Návrat dážďovníkov
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / [INTRANET] / Vykaznictvo projektu / Medialne vystupy / Archív výstupov v médiách / [2013-05-20] rimava.sk: Obyvatelia bytoviek sa o netopieroch dozvedia často až vtedy, keď im vletia do bytu

[2013-05-20] rimava.sk: Obyvatelia bytoviek sa o netopieroch dozvedia často až vtedy, keď im vletia do bytu

ilustračné-fotoO kolóniách netopierov, prebývajúcich aj v bytových domoch v Rimavskej Sobote, sa obyvatelia častokrát dozvedajú až vtedy, keď sa im okrídlený cicavec dostane do bytu. Ako pre Rimava.sk priblížil riaditeľ Okresného stavebného a bytového družstva Ján Petrinec, dvojplášťové strechy bytových domov, ktoré sú na takmer celom území mesta, sú pre netopiere ideálnym zimoviskom. Na svoj úkryt využívajú duté priestory v strešných atikách a fasádach bytových domov, štrbiny medzi panelmi aj priestory pod plechom fasády a strechy, ktoré im pripomínajú stromové a skalné štrbiny. Podľa Petrinca sú však problémom odvetrávacie otvory, ktoré sa v minulosti kvôli väčšiemu hmyzu neutesňovali a netopiere v nich počas zimy majú vytvorené lepšie podmienky.

vecernica mala„Myslím si, že väčšine ľudí by to nevadilo, keby boli iba vo vzduchovej medzere,“ povedal Petrinec, podľa ktorého problém nastáva vtedy, keď sa cez stupačky dostanú do bytov. Ako poznamenal, stretol sa s prípadom, kedy zúfalá majiteľka tvrdila, že z bytu vyhodila približne 30 netopierov. Problém preto konzultujú s ochranármi, jedným z najjednoduchších a najlacnejších riešení je podľa Petrinca osadenie plastových výpustných klapiek. Netopier tak vie vyletieť, ale dnu už sa nevráti.

Výskyt netopierov na sídliskách pre Rimava.sk potvrdil aj poverený riaditeľ Mestskej bytovej správy Zoltán Koóš, podľa ktorého už na viacerých bytových domoch namontovali zábrany. Ako doplnil, sú na Sídlisku Rimava 35-39, na Ulici Družstevnej, J. Bodona, Jánošíkovej, Malohontskej, Por. Ušiaka, Rožňavskej či Športovej a T. Vansovej.

 

Jeden netopier či dážďovník podľa ochranárov zožerie za deň dve – až tritisíc jedincov hmyzu ako muchy či komáre, spoločenská hodnota najčastejšie sa vyskytujúceho raniaka hrdzavého je napríklad viac ako 150 eur. 
Neželané návštevy netopierov sú častejšie v bytových domoch, ktoré  prešli rekonštrukciou či zateplením obvodového plášťa a striech. Podľa Petra Bačkora zo spoločnosti pre ochranu netopierov ide o prípady, keď  netopierom takýmto spôsobom “zatarasili” vchody do úkrytov. „Hľadajú si možnosť, ako sa dostanú von a môže sa stať, že prepadnú cez hlavnú šachtu do jadra bytov,“ hovorí Bačkor. Zároveň uviedol, že samotnému zatepľovaniu predchádza odborný posudok vyplývajúci zo zákona. „V Rimavskej Sobote sme zatiaľ žiadne evidentné problémy s nedodržiavaním týchto vecí nezaznamenali,“ podotkol Bačkor a spoluprácu so stavebnými firmami zhodnotil ako celkom dobrú. “Snažia sa dodržiavať zákon o ochrane prírody,“ povedal. Ako poznamenal, v Rimavskej Sobote evidujú nielen dážďovníky či netopiere, ale aj kavky alebo dokonca na Sídlisku Rimava aj jeden druh sovy, ktorá sa podobným spôsobom usídlila. „Príroda si vie nájsť veľa možností a keď to živočíchom pripomína úkryt, prečo by ho neobsadili,“ vysvetlil Bačkor.

 

Zároveň však zdôraznil, že živočíchy sú v bytovkách desiatky rokov a nikomu to nevadilo. „Začína im to vadiť, až keď sa o tom ľudia dozvedia,“ podotkol Bačkor a zdôraznil, že vďaka netopierom enormne ubúda lietavý hmyz, ktorý je ich hlavnou zložkou potravy. Jeden netopier či dážďovník podľa ochranárov zožerie za deň dve – až tritisíc jedincov hmyzu ako muchy či komáre.

Zdroj: Rimava.sk

Realizátori projektu

BROZ - logo

 

SON - logo

 

SOS BirdLife - logo

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife