Osobné nástroje

Návrat dážďovníkov
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / [INTRANET] / Vykaznictvo projektu / Medialne vystupy / Archív výstupov v médiách / bratislavskoonline: Ako neprísť o dobrých susedov

bratislavskoonline: Ako neprísť o dobrých susedov

[27-08-2012], Článok R. Vláskovej o tom, prečo je treba chrániť živočíchy v domoch a aký máme z toho osoh
Rozalia 27. August 2012, 14:14
dazdovnik-clanok

Ako neprísť o dobrých susedov

Myslíte si, že s vami a vašimi susedmi je všetko v poriadku alebo že – naopak – žiadnych dobrých susedov nemáte a preto nemáte ani čo stratiť?

 

Porozprávam vám niečo o susedoch, o ktorých možno ani netušíte. Každoročne im však môžete povedať „Vitaj a nič nepýtaj.“ A oni naozaj nebudú. Jediné, čo od vás potrebujú, je svätý pokoj. A ten sa im obyčajne aj dostáva. Až kým sa váš dom neschová za lešenie.

Praskliny, štrbiny, vetracie otvory – to sú detské izby dážďovníkov a spálne netopierov, (ktoré patria na Slovensku medzi chránené živočíchy. A chránené sú aj ich úkryty a hniezda.) V panelových domoch žijú celkom ináč ako my. Hniezda dážďovníkov slúžia hlavne ako detské izby a výkrmne, pretože dospelé dážďovníky trávia väčšinu svojho života vo vzduchu. Dokonca vo vzduchu aj spia. Netopiere sú zas takí „noční vtáci“. Obrátení hore nohami čakajú, kým sa zotmie a až potom vyrazia do ulíc.

Pýtate sa, čo môže byť na takýchto susedoch dobré? Romantici a milovníci prírody oceňujú ich prítomnosť pre ozvláštnenie fádnych sídlisk. Pre spev, ktorý kontrastuje s hlukom mesta. Pre ich letecké akrobacie. Skrátka pre kúsok prírody v meste. (Do ktorého sa uchýlili, mimochodom, hneď po tom, ako stratili svoje prirodzené biotopy v prírode.)
Pragmatikov môže osloviť jedálny lístok lietajúcich susedov. Priemerný dážďovník za jeden deň skonzumuje niekedy viac hmyzu, ako sám váži – teda 40-50 gramov. U netopierov sa skonzumovaný hmyz ráta na tisíce kusov. Po jarných a letných záplavách a následnom vypuknutí komárej kalamity, sú lietajúci susedia skvelými pomocníkmi. Dokonca bez ďalších environmentálnych záťaží.

Prečo nás teda naši „dobrí susedia“ opúšťajú?

Dôvodov je niekoľko, ale tým najhlavnejším sú rekonštrukcie a zatepľovanie budov. Stavebné práce sa realizujú najmä v letnom období. Od mája do augusta u nás dážďovníky privádzajú na svet potomstvo a pripravujú ho na spiatočný let do Afriky, kde trávia zvyšok roka. (Netopiere využívajú otvory v budovách najmä na jeseň a v zime, niektoré aj celoročne.) V čase najväčšieho zatepľovacieho boomu klesla populácia dážďovníkov v mestách o viac ako polovicu. Ak by sme rovnakým trendom pokračovali aj ďalej, o 10-20 rokov by sme na dážďovníky mohli už len spomínať.

Tak, ako vo všetkých vzťahoch, ktoré človek v živote nadviaže, je aj v prípade ochrany „dobrých susedov“ dôležitá predovšetkým všímavosť. Na spozorovanie dážďovníkov a netopierov na našich sídliskách netreba veľa úsilia. Zvukové a vizuálne efekty lietajúcich akrobatov sa už stali neodmysliteľnou súčasťou letných miest a sídlisk. Večerné prechádzky nám spestrujú netopiere loviace hmyz najmä okolo pouličného osvetlenia alebo pri stromoch.

Po tom, ako ste zaregistrovali dážďovníky a netopiere vo svojom okolí, určite neprehliadnete ani rekonštrukcie domov, v ktorých tieto živočíchy majú svoje hniezda a úkryty.

Ak ste so svojimi hmyzožravými lietajúcimi susedmi spokojní a radi by ste s nimi susedili aj naďalej, podať pomocnú susedskú ruku je veľmi jednoduché. V každom krajskom meste na Slovensku sa možno obrátiť na odborníkov, ktorí poradia a pomôžu pri ochrane týchto živočíchov. Ich práca je zastrešená projektom „Ochrana dážďovníka tmavého a netopierov v budovách na Slovensku“, ktorý je finančne podporený z fondov Európskej komisie v rámci programu LIFE+ a Ministerstvom životného prostredia SR. Projekt realizuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ), Slovenská ornitologická spoločnosť / BirdLife Slovensko a Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON). Všímaví susedia môžu pomôcť s mapovaním hniezd alebo včasným upozornením na rekonštrukciu budovy, v ktorej žijú aj vtáky a netopiere. Pomôcť môžu aj bývalí susedia vtákov a netopierov v „nesprávne“ zateplených a rekonštruovaných budovách – umiestnením špeciálnej búdky na svojom balkóne.
Užitočné kontakty pre „dobrých susedov“:

info@dazdovniky.sk

Jana Pavlíková, SON, info@dazdovniky.sk, mobil: 0902 205 535
Ľubomíra Vavrová, BROZ, vavrova@broz.sk, mobil: 0948 444 179
Ján Gúgh, SOS/BirdLife Slovensko, gugh@vtaky.sk, mobil: 0907 149 152
Martin Ceľuch, SON, martin.celuch@gmail.com, mobil: 0910 946 793

Viac zaujímavostí zo života dážďovníkov a netopierov a ďalšie informácie o spôsoboch ich ochrany pri rekonštrukciách budov nájdete na webových stránkach:

www.dazdovniky.vtaky.sk, www.netopiere.sk, www.rorysi.cz, www.commonswift.org

Za lepšie susedské vzťahy
Rozália Vlasková (BROZ)

 

ĎALŠIE OBRÁZKY:

  • stavebne-riesenie-dazdovnikov-a-netopierov
Realizátori projektu

BROZ - logo

 

SON - logo

 

SOS BirdLife - logo

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife