Osobné nástroje

Návrat dážďovníkov
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / [INTRANET] / Vykaznictvo projektu / Medialne vystupy / Archív výstupov v médiách / Čas.sk: Aj takíto krásavci žijú s nami na sídliskách: Zatepľovanie netopierov zabíja!

Čas.sk: Aj takíto krásavci žijú s nami na sídliskách: Zatepľovanie netopierov zabíja!

[01-11-2012], Čas.sk: Rozhovor s J. Gúghom počas konferencie vo Zvolene.
0

Aj takíto krásavci žijú s nami na sídliskách: Zatepľovanie netopierov zabíja!

01. 11. 2012  08:00 - Sú ohrozené! Populácia chránených dážďovníkov a niektorých druhov netopierov každoročne klesá.
Aj takíto krásavci žijú s nami na sídliskách: Zatepľovanie netopierov zabíja!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Večernica malá.
Autor: kil

Jedným z dôvodov je nekoncepčné zatepľovanie budov na slovenských sídliskách, kde tieto živočíchy celoročne hniezdia. O tomto čoraz väčšom probléme hovorili aj ochranári a odborníci z viacerých krajín na konferencii vo Zvolene, ktorí si vymenili svoje skúsenosti.

Podľa Jána Gúgha k prežitiu živočíchov pri zatepľovaní budov pomôže napríklad inštalácia špeciálnych búdok.Podľa Jána Gúgha k prežitiu živočíchov pri zatepľovaní budov pomôže napríklad inštalácia špeciálnych búdok.Autor: fab

K životu v bezprostrednej blízkosti človeka sa adaptovali desiatky druhov vtákov, ktoré však pri zatepľovaní po desiatkach hynú. "Zásah do svojho prirodzeného prostredia prekonali prispôsobením sa novým, človekom nastoleným podmienkam," povedal Ján Gúgh z SOS/BirdLife Slovensko. "Vysoké panelové domy s atikovými otvormi, dilatačnými špárami či rôznymi puklinami predstavujú ideálne podmienky pre celý rad živočíchov využívajúcich dutiny na hniezdenie či úkryt," vysvetlil Gúgh, podľa ktorého je v prípade dážďovníka obyčajného tento prechod taký výrazný, že v súčasnosti hniezdi takmer celá populácia druhu na panelových domoch a budovách.

Špeciálne búdky či otvorené štrbiny pre živočíchy aplikovali ochranári už na viacerých budovách po Slovensku.Špeciálne búdky či otvorené štrbiny pre živočíchy aplikovali ochranári už na viacerých budovách po Slovensku.Autor: fab

Obdobne je to pri netopieroch, najmä raniaky hrdzavé, večernice malé a večernice pestré využívajú otvory a špáry na panelákoch k úkrytom a prezimovaniu. "Zásah do priestorov využívaných živočíchmi spôsobuje ich výrazné ohrozenie. V prípadoch, že sa o nich nevie, často dochádza k závažným úhynom a likvidácii hniezdisk či úkrytov počas zatepľovania budov. Prekrytie stien panelákov izolačným materiálom spolu s otvormi spôsobuje uväznenie živočíchov a ich krutú smrť," dodal Gúgh s tým, že opatrenia na ich záchranu nie sú finančne veľmi náročné. Je to napríklad inštalácia špeciálnych búdok, otvorené a zabezpečené vetracie otvory, prípadne odborné vysťahovanie živočíchov ešte pred samotným zateplením.

Dážďovník obyčajný- je malý sťahovavý vták, ktorý zimuje v južnej polovici Afriky. Tu sa sťahuje v kŕdľoch v septembri a do strednej Európy sa začína vracať v marci. Žije prevažne v mestách a na dedinách. Na Slovensku hniezdi roztrúsene po celom území.

Dážďovník obyčajný.Autor: fab

Večernica malá- žije najmä v nížinách a stredných polohách. Najmenší netopier, ktorý váži 3,8 až 7 gramov. Pôvodne ide o stromový druh, ktorý sa ale často zdržuje v ľudských obydliach, kde sa cez deň ukrýva v štrbinách múrov.

Večernica malá.Autor: kil

 

 

 

 

 

 

 

Realizátori projektu

BROZ - logo

 

SON - logo

 

SOS BirdLife - logo

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife