Osobné nástroje

Návrat dážďovníkov
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / [INTRANET] / Vykaznictvo projektu / Medialne vystupy / Archív výstupov v médiách / 2012-06-18 Bardejov.korzar.sme.sk: Belorítky zastavili v Bardejove zatepľovanie

2012-06-18 Bardejov.korzar.sme.sk: Belorítky zastavili v Bardejove zatepľovanie

[18-06-2012], Článok o zastavení zatepľovania bytovky v Bardejove z dôvodu ochrany belorítky

 

 

 

Belorítky zastavili v Bardejove zatepľovanie bytoviek

Na bardejovských sídliskách sa udomácnila belorítka domová. Pre jej zahniezdenie na  Komenského ulici prerušili zatepľovanie bytových domov. S prácami musia stavebníci počkať do vyliahnutia mláďat.

BARDEJOV. Belorítky zastavili zatepľovacie práce a výmenu okien na dvoch bytovkách na Komenského ulici. Chránený druh hmyzožravca si nad oknami vybudoval hniezda. Na výskyt chráneného druhu živočícha boli stavebné spoločnosti upozornené.

„Firmy realizujúce stavebné práce nemajú výnimku na likvidáciu týchto hniezd. Obvodný úrad životného prostredia (OÚŽP) v Bardejove listom upozornil Okresné stavebné bytové družstvo v Bardejove, ako aj dodávateľa stavby o zabezpečenie ochrany belorítky domovej a jej hniezdnych lokalít,“ informoval Jozef Čech z OÚŽP Bardejov.

Na mieste bola vykonaná obhliadka. Nad oknami bolo nájdených deväť hniezd belorítok. Podľa kompetentných je s prácami potrebné počkať do vyhniezdenia, iné riešenia nesú riziko úhynu mláďat.

„Navrhli sme prerušiť stavebné práce na oknách, aby nedošlo k ich porušeniu. Na oknách, kde hniezda nie sú, sa môžu výmeny uskutočniť. To by nemalo rušiť hniezdiace páry. Belorítka hniezdi zvyčajne dvakrát do roka. Do konca augusta by mali byť vyhniezdené,“ uviedol zoológ Regionálneho centra ochrany Prešov Roman Trojčák.

Užitočného druhu ubúda

Belorítky sú o niečo menšie ako lastovičky. Hniezdia v skupinách aj na fasádach bytových domoch. Kvôli ich rekonštrukciám často hynú.

„Ich počet v súčasnosti drasticky klesá, pravdepodobne kvôli zatepľovaniu a silikónovým omietkam, na ktorých sa im neudržia hniezda,“ povedal Martin Celuch zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku.

Podľa ochranárov je smutným faktom, že sa hniezda belorítok aj často likvidujú. Spoločenská hodnota zákonom chránenej Belorítky domovej je vyčíslená na 165 eur.

„Ide o veľmi užitočný druh vtáka, ktorý sa živí hmyzom. Zvyšuje tak kvalitu bývania v mestách. Ľuďom prekáža trus belorítok, pričom stačí pod hniezdo umiestniť doštičku, občas vyčistiť a je to vyriešené,“ dodal Celuch.

Belorítky domové si budujú hniezda nad oknami. Kvôli opravám bytoviek a zatepľovaniu často hynú.

Belorítky domové si budujú hniezda nad oknami. Kvôli opravám bytoviek a zatepľovaniu často hynú.

Foto: Vladimír Ilečko

pondelok 18. 6. 2012 | Vladimír Ilečko

Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME.
© 2012 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.
Realizátori projektu

BROZ - logo

 

SON - logo

 

SOS BirdLife - logo

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife