Osobné nástroje

Návrat dážďovníkov
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / [INTRANET] / Vykaznictvo projektu / Medialne vystupy / Archív výstupov v médiách / Netopiere vo farskom kostole v Nemeckej a ich ochrana

Netopiere vo farskom kostole v Nemeckej a ich ochrana

Netopiere vo farskom kostole

Netopiere patria medzi ,,zaujímavú“ skupinu stavovcov. Sú to jediné aktívne lietajúce cicavce, lovia prevažne v noci a na súmraku. Ich hlavnou zložkou potravy sú prevažne bezstavovce  - drobný lietajúci hmyz, chrobáky, nočné motýle a pod. Cez zimné obdobie sa ukrývajú (hibernujú) v jaskyniach a starých banských dielach. V lete niektoré druhy využívajú podkrovia kostolov. A práve takáto jedna kolónia netopiera veľkého (Myotis myotis) a netopiera ostrouchého (Myotis blythii) obýva podkrovie nášho kostola. Netopier veľký je pomerne bežným druhom na Slovensku a podobné kolónie nájdeme v priestore Horehronského podolia aj v Brezne, Vaľkovni, Jasení a Slovenskej Ľupči. Ich počet  v tomto kostole presahuje 1000 jedincov. Ide o samice, ktoré tu na prelome leta privedú na svet svoje mláďatá. Podkrovie (plechová krytina) im slúži ako ,,inkubátor“, kde je zabezpečená pomerne stála teplota. Tento priestor využívajú od mája do septembra. Pod takouto veľkou kolóniou sa hromadí trus – guáno, ktoré treba v pravidelných intervaloch čistiť tak aby sa zabránilo poškodeniu nosných konštrukcií podkrovia, resp. eliminácie zápachu. Prvé čistenie podkrovia kostola sa uskutočnilo v roku 2006, kde sme pozbierali spolu 28 vriec, potom v roku 2012, kde sa nám aj za pomoci miestnej základnej školy podarilo vyčistiť podkrovie a nazbierať 40 vriec a nakoniec sme tento rok 2013 urobili technické opatrenia trámových nosných konštrukcií proti zamedzeniu poškodenia trusom a hnilobou  a tak isto sme komplexne vyčistili celé podkrovie a vyniesli 20 vriec

 (http://www.netopiere.sk/aktuality/2013/03/19/ochrana-krovu-v-kostole-v-nemeckej-pred-guanom).

Netopiere vo všeobecnosti patria medzi živočíchy, ktoré majú rôzne negatívne prívlastky, ktoré samozrejme nie sú pravdivé a sú to len často krát mýty a povery. Pokúsime sa vysvetliť.

  1. Nezapletajú sa počas letu do vlasov, aj vzhľadom k tomu, že sú to letecký majstri nočnej oblohy
  2. Neživia sa krvou, druhy vyskytujúce na Slovensku sú výlučne hmyzožravé
  3. Neprenášajú žiadne choroby, tak ako ľudia (vši, svrab, atď.) aj oni majú parazitov, ktoré sú úzko naviazané iba na nich aj keď treba povedať, že boli zaznamenané prípady prenosu besnoty na človeka jedným druhom, šanca je minimálna asi taká, akože stretneme v lese besnú líšku, ktorá nás pohryzie.

Naproti tomu, že žijú takým skrytým spôsobom života, majú plno pozitív aj pre človeka. Tam, kde sa vyskytujú v hojnom počte, zbavujú človeka nepríjemného hmyzu (napr. komáre). Patria medzi užitočné živočíchy a regulujú počty a stavy hmyzu pri rojeniach.

Guáno je veľmi dobrým hnojivom pre záhradkárov (http://www.netopiere.sk/guano/). Toto hnojivo môžete získať aj u vášho pána farára.

Spoločnosť pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) je mimovládna organizácia (občianske združenie) zameraná na ochranu a výskum netopierov, ich biotopov, manažment významných lokalít   a osvetovú činnosť s celoslovenskou pôsobnosťou. V regióne Horehronia máme najbližšie pobočku v mestách  Banská Bystrica/Zvolen. Ak budete potrebovať akékoľvek pomoc alebo informácie ohľadom netopierov, môžete nás kontaktovať, radi Vám pomôžeme.

Text a foto: Peter Bačkor (tč: 0903 180 139)

Foto 1: Netopiere v podkroví kostola

 

Foto 2: Jedince bývajú zvyčajne ,,natlačené“ pri sebe 

Jedince natlačené pri sebe

 

Foto 3: Jedinec zimujúci v Bystrianskej jaskyni

Zimujúci jedinec netopiera veľkého (Myotis myotis) v Bystrianskej jaskyni

Realizátori projektu

BROZ - logo

 

SON - logo

 

SOS BirdLife - logo

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife