Osobné nástroje

Návrat dážďovníkov
Nachádzate sa tu: Titulná stránka / [INTRANET] / Vykaznictvo projektu / Medialne vystupy / Archív výstupov v médiách / PODUJATIE.EU: Ochranári chcú zachrániť dážďovníky a netopiere v škárach panelákov

PODUJATIE.EU: Ochranári chcú zachrániť dážďovníky a netopiere v škárach panelákov

[15-05-2012 ], PODUJATIE.EU: Výstup z tlačovej konferencie

 

Nezaradené|15. Máj 2012 9:39

Ochranári chcú zachrániť dážďovníky a netopiere v škárach panelákov

Tri mimovládne ochranárske organizácie sa spojili a pripravili projekt, aby ochránili dážďovníky obyčajné a netopiere. “Chránené živočíchy nenachádzame len v lesoch či na lúkach. Mnohé si privykli na spolužitie s človekom a žijú napríklad v štrbinách panelových domov,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii Jaromír Šíbl z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ). Celoslovenský projekt beží od 1. januára a potrvá štyri roky.
Šíbl zdôraznil, že dážďovník obyčajný je v súčasnosti jedným z najviac ohrozených druhov vtákov v slovenských mestách. Hniezdi totiž najmä v panelových domoch. Zatepľovaním budov ľudia ničia nielen jeho hniezda, často hynú aj mláďatá a dospelé jedince. Vzhľadom na vysoké tempo zatepľovania každý deň zanikajú celé kolónie dážďovníkov. Súčasný trend podľa neho môže spôsobiť až ich úplné vymiznutie. Spolu s dážďovníkmi sú tiež ohrozené aj netopiere.
Ochranári argumentujú, že nie sú proti zatepľovaniu, šetriť energiu chcú. “Poukazujeme na nevhodné postupy,” dodal Šíbl. Od januára preto beží projekt “Ochrana dážďovníka obyčajného a netopierov v budovách na Slovensku” v rámci programu LIFE +, kde sa ochranári snažia spolupracovať so stavebníkmi. Podľa Matúša Kováča zo Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku (SON) má stavebník povinnosť nahlásiť, že sa v škáre panelového domu nachádza chránený druh. Pripomenul, že netopier sám zo škáry nevylezie, preto je dôležité včasné upozornenie.
Dosiaľ sa podarilo presunúť termíny zatepľovania, zachovali sa vetracie otvory či umiestnili nové hniezdne búdky na miesta, kde pôvodné hniezdiská zanikli. V roku 2011 riešili ochranári 45 prípadov v 34 bratislavských lokalitách, kde prebiehali zatepľovacie práce. Do decembra minulého roka vyložili v Bratislave 76 búdok.
Dážďovníky a netopiere sú užitočné najmä proti komárom. “Jeden dážďovník uloví denne až 50 gramov hmyzu, čo je často viac, než sám váži. Netopier zasa dokáže za noc uloviť až 3000 komárov,” uviedol Kováč. Dážďovník je tiež sťahovavý druh. “Migruje niekoľko tisíc kilometrov zo severných častí Európy do južných častí Afriky. U nás sa vyskytuje len približne tri mesiace,” poznamenal Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosť (SOS) s tým, že ich ochrana sa teda sústreďuje na veľmi krátke obdobie.
Projekt podporuje Európska komisia a Ministerstvo životného prostredia SR v rámci programu LIFE+. Svoje doterajšie aktivity dnes ochranári prezentovali pri príležitosti Medzinárodného dňa vtáctva.

  • Share this post:
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg
Realizátori projektu

BROZ - logo

 

SON - logo

 

SOS BirdLife - logo

Stránku prevádzkujú BrozSONSOS/BirdLife